top of page

טקסי מעגל החיים

בני/בנות מצווה

טקס בר/בת מצווה בקהילתנו הוא לא רק טקס דתי בשבת - התכנית שלנו היא היחידה בבאר שבע שמציעה למשפחות איזון בין טקס מסורתי ותפילה מוכרת, יחד עם פתיחות, שוויון וגישה פלורליסטית. אנו שואפים שהמשפחות ירגישו בנוח בתהליך ובטקס בלי קשר לרקע הדתי שלהם, ואנו מבקשים השתתפות של כל המשפחה בתהליך על ידי מפגשים ומשימות משותפות לילד/ה ולהורים לאורך כל הדרך. התהליך אצלנו הוא לא רק הכנה לטקס, אלא גם חוויה יהודית חינוכית שמחפשת להעביר את המשתתפים דרך תהליך של בירור זהות ועמדות, מילדות לבגרות יהודית ישראלית.

הקהילה מקיימת לאורך השנה שני מחזורים של החוג בני מצווה עם תכנים שמהווים מבוא לעולם המושגים היהודי, עולם בית הכנסת ובירור זהות אישית כנער או נערה יהודי/ה ישראלי/ת שעובר מילדות לבגרות. בשיעורים פרטניים התלמידים לומדים באופן אישי עם חונך את מיומנות התפילה הנחוצות לטקס בר/בת מצווה שלו/ה, כגון קריאה בתורה ובהפטרה, טעמי המקרא, הנחת תפילין, תפילות ועוד.

שמחת בת

בדרך כלל, הולדת בת מלווה עם שמחה רבה להורים, בדיוק כמו בן, אך זה פחות יוצא לידי ביטוי במסורת ברגע שאין טקס ברית מילה.

בקהילת אשל אברהם אנו מציעים כמה אופציות כדי לציין את השמחה של להביא בת לעולם:

  • הענקת שם בבית הכנסת בשבת: במשך תפילות שבת בבוקר, ההורים מקבלים עלייה לתורה ואז מברכים את התינוקת ומעניקים לה את השמה בישראל.

  • ברכה של הרב בטקס מחוץ לקהילה: אם אתם מארגנים אירוע כדי לחגוג את הולדת בתכם, אפשר להזמין את רב הקהילה כדי לתת לה ברכה ושם בטקס קצר ויפה.

  • טבילה במקווה: במדרש, כשאברהם אבינו מל את עצמו כדי להיכנס לברית עם הקב"ה, שרה אמנו נכנסה למעיין. ברוח הזאת, יש מי שמציין את הכניסה של בת לברית דרך טבילה במקווה כסוג של טקס מקביל לברית מילה לבן.

  • טקס שלם וייחודי בקהילה: אפשר לבנות יחד עם רב הקהילה טקס ייחודי עם מקורות, שירים ותפילות שישקף את העולם הרוחני שלכם והערכים שאתם רוצים להקנות לבת החדשה שלכם. אפשר לראות דוגמה לטקס כזה לפי בקשה.

 

ברית מילה ושמחת בן

אפשר לקיים טקס ברית מילה אצלנו בבית הכנסת עם מוהל או רופא ובהנחייה של רב הקהילה או לא. *יש גם אפשרות לשירות קייטרינג חלבי.

אופציה אחרת, כשטקס ברית המילה מתקיים במעגל משפחתי מצומצם, ניתן לקיים טקס שמחת בן בקהילה שבונים אותו ביחד ההורים והרב.

טקס ייחודי כזה יכלול מקורות, שירים ותפילות שישקף את העולם הרוחני שלכם והערכים שאתם רוצים להקנות לבן החדש שלכם. אפשר לראות דוגמה לטקס כזה לפי בקשה.

 

חתונה

טקס חופה וקידושין דרכנו מציע ערבוב מקסים בין מסורת ושיווין. הטקס הוא אותו טקס, רק שבונים אותו בין הרב והזוג ומנסים שיישקף כמה שיותר את האופי של הזוג, אמונתם והערכים חשובים להם. הוא טקס הלכתי, אך פתוח. טקס שכולו הוא לכבוד הזוג ואהבתם, הם במרכז. התהליך מתחיל עם מפגש בין הזוג ורב הקהילה להיכרות והתחלה של תהליך משותף. אפשר למצוא תשובות לשאלות נפוצות באתר של התנועה המסורתית: http://masorti.org.il/page.php?pid=26

 

חידוש ברית הנישואין

אנו שמחים להציע גם טקסים לזוגות הנושאים זמן רב, ומבקשים לחדש את הברית ביניהם. טקס כזה ייבנה בין הרב לזוג ויישקף את הזהות של הזוג והמסע שלהם ביחד.

 

תהליך גיור

גיור ליהדות היא החלטה חשובה ורצינית מאוד, המבטא רצון לשינוי בחיים והצטרפות לגורלו של עם ישראל. אנו מקיימים בקהילה שלנו שיעורי הכנה לגיור, כשהטקס עצמו מתבצע על ידי בית הדין של כנסת הרבנים בישראל (ארגון הרבנים המסורתיים בארץ). 

אנו מציעים, לפי בקשה של המתעניינים, קורסים בשפות שונות, גם מתאימים לעולים חדשים שאינם יהודים (אך יש להם תעודת זהות) וגם לעולים חדשים או ישראלים ותיקים שהם יהודים לפי ההלכה,  אך רוצים ללמוד מושגי יסוד ביהדות.

 

אבלות

לוויות: הרב שלנו עורך לוויות גם בבית הקברות העירוני של באר שבע וגם בבית הקברות האלטרנטיבי "מנוחה נכונה", איפה שאופי המקום מאפשר יותר פתיחות לגבי זהות הנפטר ולגבי מה שאפשרי לעשות בטקס. הרב שלנו תמיד מתקשר למשפחה לפני הטקס כדי להתייעץ על אופי הטקס ומנהגי האבלות שהם מרגישים בנוח אתם ועל אפשרות להוסיף אלמנטים נוספים לטקס במידה והמשפחה חפצים בכך.

אזכרות: בדומה ללוויות, הרב שלנו פנוי לערוך טקסי אזכרה בבית הקברות העירוני או במנוחה נכונה, לפי בקשת המשפחה ובתאום אתם.

קבוצת תמיכה לאבלים: הרב שלנו יכול ללוות יחידים או קבוצות שאיבדו איש/ה יקר/ה בתהליך אבלות שלהם כדי לעזור לעבד את מה שהתרחש. 

 

לקהילה הלהט"בית: כקהילה שדוגלת בשיווין, אנו גאים להציע את כל טקסי מעגל החיים האלו גם לקהילה הגאה בכל גווניה, גם אם ייתכן שלפעמים הטקסים יהיו קצת שונים. אתם/ן מוזמנים/ות להתייעץ עם רב הקהילה על ההיבטים הלכתיים וחברתיים.

 

לעוד מידע על כל הטקסי מעגל החיים של הקהילה

יש ליצור קשר עם רב הקהילה - הרב מיכאל אבן דוד 08-6421424 | mmbendavid@gmail.com

20220331_094442
WhatsApp Image 2022-05-03 at 09.12.42
טקס הנחת תפילין
IMG-20190701-WA0050
מתן סגל 2
מתן סגל 1
bottom of page